DUAL LINE DRIVER, CDIP8, CERDIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERDIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-422 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage 1-max | 5.5 V |
| Mains voltage 1-minute | 4.5 V |
| Supply voltage1-Nom | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| maximum transmission delay | 20 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-8754601PX | |
|---|---|
| Description | DUAL LINE DRIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERDIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-422 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage 1-max | 5.5 V |
| Mains voltage 1-minute | 4.5 V |
| Supply voltage1-Nom | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| maximum transmission delay | 20 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |