AHC/VHC SERIES, DUAL POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | INPUTS CAN BE DRIVEN BY 3V OR 5V COMPONENTS |
| series | AHC/VHC |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| MaximumI(ol) | 0.008 A |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 2/5.5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 54VHC74E/883 | 54VHCT74W/883 | 54VHCT74E/883 | 54VHCT74J/883 | 54VHC74J/883 | 54VHC74W/883 | 74VHCT74MSCX | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | AHC/VHC SERIES, DUAL POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CQCC20 | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,AHCT/VHCT-CMOS,FP,14PIN,CERAMIC | AHCT/VHCT SERIES, DUAL POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,AHCT/VHCT-CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,AHC/VHC-CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,AHC/VHC-CMOS,FP,14PIN,CERAMIC | AHCT/VHCT SERIES, DUAL POSITIVE EDGE TRIGGERED D FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ | DFP, FL14,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DFP, FL14,.3 | LSSOP, SSOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-XDFP-F14 | S-CQCC-N20 | R-XDIP-T14 | R-XDIP-T14 | R-XDFP-F14 | R-PDSO-G14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP |
| MaximumI(ol) | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 14 | 20 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCN | DFP | QCCN | DIP | DIP | DFP | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ | FL14,.3 | LCC20,.35SQ | DIP14,.3 | DIP14,.3 | FL14,.3 | SSOP14,.25 |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| power supply | 2/5.5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 2/5.5 V | 2/5.5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD | FLAT | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - | 5 V |