5962-9560401QPX amplifier basic information:
5962-9560401QPX is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is DIP,
5962-9560401QPX amplifier core information:
Maximum bias current at 25°C: 3 µA while maximum input offset current (IIO) is only 2 µA
The maximum slew rate of the 5962-9560401QPX given by the manufacturer is 9 mA, while the minimum slew rate is 1700 V/us. Its minimum voltage gain is 1778.279. The power of 5962-9560401QPX is NO. Its programmable power is NO.
The width of 5962-9560401QPX is: 7.62 mm.
Related dimensions of 5962-9560401QPX:
5962-9560401QPX has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
5962-9560401QPX amplifier additional information:
5962-9560401QPX adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of 5962-9560401QPX is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
It is not a micropower amplifier. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The packaging code of 5962-9560401QPX is: DIP. The materials used in the 5962-9560401QPX package are mostly CERAMIC and GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR.
5962-9560401QPX package pin formats are: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.08 mm.
5962-9560401QPX amplifier basic information:
5962-9560401QPX is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is DIP,
5962-9560401QPX amplifier core information:
Maximum bias current at 25°C: 3 µA while maximum input offset current (IIO) is only 2 µA
The maximum slew rate of the 5962-9560401QPX given by the manufacturer is 9 mA, while the minimum slew rate is 1700 V/us. Its minimum voltage gain is 1778.279. The power of 5962-9560401QPX is NO. Its programmable power is NO.
The width of 5962-9560401QPX is: 7.62 mm.
Related dimensions of 5962-9560401QPX:
5962-9560401QPX has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
5962-9560401QPX amplifier additional information:
5962-9560401QPX adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of 5962-9560401QPX is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
It is not a micropower amplifier. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The packaging code of 5962-9560401QPX is: DIP. The materials used in the 5962-9560401QPX package are mostly CERAMIC and GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR.
5962-9560401QPX package pin formats are: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.08 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 3 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 2 µA |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power | NO |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 1700 V/us |
| Maximum slew rate | 9 mA |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 1778.279 |
| broadband | YES |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-9560401QPX | |
|---|---|
| Description | 2 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, CDIP8, CERDIP-8 |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 3 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 2 µA |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power | NO |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 1700 V/us |
| Maximum slew rate | 9 mA |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 1778.279 |
| broadband | YES |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |