
Single Color LED, Green, Clear Pale Green, T-1, 3mm, LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Stanley Electric Co |
| package instruction | LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | GREEN |
| color@wavelength | Green |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A |
| Maximum forward voltage | 2.8 V |
| Lens type | CLEAR PALE GREEN |
| Nominal luminous intensity | 20.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.7 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 555 nm |
| Maximum reverse voltage | 4 V |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| perspective | 19 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| MBG3863X | MPR3863X | BR3863X | MPG3863X | MPY3873X | BR3873X | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Green, Clear Pale Green, T-1, 3mm, LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Clear Pale Red, T-1, 3mm, LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Clear Pale Red, T-1, 3mm, LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | Single Color LED, Green, Clear Pale Green, T-1, 3mm, LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow Green, Diffused Pale Yellow, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Diffused Pale Red, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | LEAD FREE, PLASTIC PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| color | GREEN | RED | RED | GREEN | YELLOW GREEN | RED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A | 0.03 A | 0.05 A | 0.025 A | 0.03 A | 0.05 A |
| Lens type | CLEAR PALE GREEN | CLEAR PALE RED | CLEAR PALE RED | CLEAR PALE GREEN | DIFFUSED PALE YELLOW | DIFFUSED PALE RED |
| Nominal luminous intensity | 20.0 mcd | 6.0 mcd | 80.0 mcd | 40.0 mcd | 30.0 mcd | 30.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.7 mm | 5.7 mm | 5.7 mm | 5.7 mm | 5.7 mm | 5.7 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 555 nm | 700 nm | 660 nm | 560 nm | 570 nm | 660 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Terminal pitch | 2.5 mm | 2.5 mm | 2.5 mm | 2.5 mm | 2.5 mm | 2.5 mm |
| perspective | 19 deg | 20 deg | 15 deg | 19 deg | 29 deg | 20 deg |
| Maker | Stanley Electric Co | Stanley Electric Co | Stanley Electric Co | Stanley Electric Co | - | Stanley Electric Co |
| color@wavelength | Green | Red | Red | Green | Green | - |
| Maximum forward voltage | 2.8 V | 2.8 V | 2 V | 2.8 V | 2.8 V | - |
| Maximum reverse voltage | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |