Fixed Positive Standard Regulator, 6.7VPDSO6, SOT-23, 6 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TOKO, INC. |
| package instruction | LSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum input voltage | 14 V |
| Minimum input voltage | 1.8 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| length | 3.4 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum output current 1 | 0.18 A |
| Nominal output voltage 1 | 6.7 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.25 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 2.2 mm |
| Base Number Matches | 1 |