(5V,5.6V,8V,9V,10V,12V,15V) 3-TERMINAL FIXED POSITIVE OUTPUT VOLTAGE REGULATOR (WITH FOLD-BACK PROTECTION CIRCUIT)
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Mitsubishi |
| Parts packaging code | SOT-89 |
| package instruction | , TO-243 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 3.6 V |
| Maximum absolute input voltage | 36 V |
| Maximum input voltage | 36 V |
| Minimum input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-F3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.225% |
| Maximum load regulation | 0.09% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 75 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -20 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 9.45 V |
| Minimum output voltage 1 | 8.55 V |
| Nominal output voltage 1 | 9 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | TO-243 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 6% |