COMPARATOR, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Mitsubishi |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.075 µA |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2.4 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 12 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |
| M51205FP | M51205 | M51205TL | |
|---|---|---|---|
| Description | COMPARATOR, PDSO8 | COMPARATOR, PSIP5 | COMPARATOR, PSIP5 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC | - | SIP |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 | - | SIP, SIP5,.03 |
| Contacts | 8 | - | 5 |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 |
| Is Samacsys | N | - | N |
| Amplifier type | COMPARATOR | - | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.075 µA | - | 0.075 µA |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | - | R-PSIP-T5 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 |
| Number of functions | 1 | - | 1 |
| Number of terminals | 8 | - | 5 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | - | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | - | -20 °C |
| Output type | OPEN-COLLECTOR | - | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | - | SIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | - | SIP5,.03 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | - | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| power supply | 12 V | - | 12 V |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2.4 mA | - | 2.4 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 12 V | - | 12 V |
| surface mount | YES | - | NO |
| technology | BIPOLAR | - | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | - | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | - | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 |