
Power/Signal Relay, SPST, Momentary, 1920mW (Coil), 30A (Contact), 150VDC (Contact), AC Input, AC/DC Output, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | AZETTLER |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 38.4 V |
| body width | 33.5 mm |
| body height | 36 mm |
| Body length or diameter | 50.5 mm |
| Coil current (AC) maximum value | 0.04 A |
| Coil power | 1920 mW |
| Maximum coil voltage (AC) | 48 V |
| Coil/Input Power Type | AC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 30A@400VAC |
| Maximum contact current (AC) | 30 A |
| Maximum contact current (DC) | 30 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 30A@150VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 400 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 150 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | AZ2700 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| operating hours | 30 ms |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | 50.5mm x 33.5mm x 36mm |
| Guideline | TUV; UL |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | SPST |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 30 ms |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Termination type | QUICK CONNECT |
| Base Number Matches | 1 |
