Basic information of EL5227CRZ-T7 amplifier:
EL5227CRZ-T7 is a BUFFER from Intersil. Commonly used packaging methods are SOP, TSSOP20,.25
EL5227CRZ-T7 amplifier core information:
The minimum operating temperature of EL5227CRZ-T7 is -40 °C and the maximum operating temperature is 85 °C. Its peak reflow temperature is 260°C. Its maximum bias current at 25°C is: 0.05 µA. Its maximum average bias current is 0.05 µA.
The maximum slew rate of the EL5227CRZ-T7 given by the manufacturer is 1.55 mA, while the minimum slew rate is 0.9 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the EL5227CRZ-T7 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 2.5 MHz.
The nominal supply voltage of EL5227CRZ-T7 is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of EL5227CRZ-T7 is 15000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of EL5227CRZ-T7:
The width of EL5227CRZ-T7 is: 4.4 mm and the length is 6.5 mm. EL5227CRZ-T7 has 20 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 24, 20
EL5227CRZ-T7 amplifier additional information:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: 3. EL5227CRZ-T7 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G20. The corresponding JESD-609 code is: e3.
The packaging code of EL5227CRZ-T7 is: SOP. EL5227CRZ-T7 packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The EL5227CRZ-T7 package pin format is: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
The maximum seat height is 1.2 mm.
Basic information of EL5227CRZ-T7 amplifier:
EL5227CRZ-T7 is a BUFFER from Intersil. Commonly used packaging methods are SOP, TSSOP20,.25
EL5227CRZ-T7 amplifier core information:
The minimum operating temperature of EL5227CRZ-T7 is -40 °C and the maximum operating temperature is 85 °C. Its peak reflow temperature is 260°C. Its maximum bias current at 25°C is: 0.05 µA. Its maximum average bias current is 0.05 µA.
The maximum slew rate of the EL5227CRZ-T7 given by the manufacturer is 1.55 mA, while the minimum slew rate is 0.9 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the EL5227CRZ-T7 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 2.5 MHz.
The nominal supply voltage of EL5227CRZ-T7 is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of EL5227CRZ-T7 is 15000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of EL5227CRZ-T7:
The width of EL5227CRZ-T7 is: 4.4 mm and the length is 6.5 mm. EL5227CRZ-T7 has 20 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 24, 20
EL5227CRZ-T7 amplifier additional information:
Its temperature grade is: INDUSTRIAL. And its humidity sensitivity level is: 3. EL5227CRZ-T7 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G20. The corresponding JESD-609 code is: e3.
The packaging code of EL5227CRZ-T7 is: SOP. EL5227CRZ-T7 packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The EL5227CRZ-T7 package pin format is: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING.
The maximum seat height is 1.2 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Amphenol |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | STANDARDS: MIL-C-83503; IEC 603-13 |
| Body/casing type | SOCKET |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD FLASH OVER NICKEL (50) |
| Contact completed and terminated | TIN LEAD (200) OVER NICKEL (50) |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| JESD-609 code | e0 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 812 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 30 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Minimum wire diameter | 30 AWG |
