ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, SOIC-24
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 15.4 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 9.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 54ACTQ827SMX | 74ACTQ827SCX | 74ACTQ827FCQR | 74ACTQ827LCQR | 74ACTQ827LCX | 74ACTQ827SCQR | 74ACTQ827SPCQR | 54ACTQ827SMQB | 74ACTQ827FCX | 74ACTQ827SDCQR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, SOIC-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, SOIC-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP24, CERAMIC, FP-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, SOIC-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, 0.300 INCH, SLIM, PLASTIC, DIP-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, SOIC-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP24, CERAMIC, FP-24 | ACT SERIES, 10-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, 0.300 INCH, SLIM, CERAMIC, DIP-24 |
| package instruction | SOP, | SOP, | DFP, | QCCN, | QCCN, | SOP, SOP24,.4 | DIP, DIP24,.3 | SOP, | DFP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT | ACT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | R-GDFP-F24 | S-CQCC-N28 | S-CQCC-N28 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 | R-GDFP-F24 | R-GDIP-T24 |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 28 | 28 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | SOP | SOP | DFP | QCCN | QCCN | SOP | DIP | SOP | DFP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | FLATPACK | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 9.5 ns | 9 ns | 9 ns | 9 ns | 9 ns | 9 ns | 9 ns | 9.5 ns | 9 ns | 9 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.286 mm | 1.905 mm | 1.905 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.286 mm | 5.715 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | FLAT | NO LEAD | NO LEAD | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | FLAT | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| length | 15.4 mm | 15.4 mm | 15.4305 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 15.4 mm | 31.915 mm | 15.4 mm | 15.4305 mm | - |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | - | 11.43 mm | 11.43 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | - | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Maker | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is Samacsys | - | - | N | N | N | N | N | N | - | - |