NPN-OUTPUT DC-INPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,1KV ISOLATION,DIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Current transmission ratio - minimum value | 10% |
| Maximum forward current | 0.06 A |
| Maximum forward voltage | 1.5 V |
| Maximum insulation voltage | 1000 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 0.1 A |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Maximum response time | 0.000005 s |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |
| H11D4T | H11D4R | |
|---|---|---|
| Description | NPN-OUTPUT DC-INPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,1KV ISOLATION,DIP | NPN-OUTPUT DC-INPUT OPTOCOUPLER,1-CHANNEL,1KV ISOLATION,DIP-BUTT LEAD |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Current transmission ratio - minimum value | 10% | 10% |
| Maximum forward current | 0.06 A | 0.06 A |
| Maximum forward voltage | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum insulation voltage | 1000 V | 1000 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of components | 1 | 1 |
| Maximum on-state current | 0.1 A | 0.1 A |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W | 0.25 W |
| Maximum response time | 0.000005 s | 0.000005 s |
| surface mount | NO | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 | 1 |