Memory Circuit, 1KX8, TTL, CQCC32,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| package instruction | QCCN, LCC32,.45X.55 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-XQCC-N32 |
| memory density | 8192 bit |
| Memory IC Type | MEMORY CIRCUIT |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 1KX8 |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC32,.45X.55 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Base Number Matches | 1 |