5962-8757203CA amplifier basic information:
5962-8757203CA is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are CERAMIC, DIP-14
5962-8757203CA amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962-8757203CA is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 20 µA
The nominal supply voltage of 5962-8757203CA is 10 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -10 V. The input offset voltage of 5962-8757203CA is 6000 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the op amp 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of 5962-8757203CA:
5962-8757203CA has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 14
5962-8757203CA amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. 5962-8757203CA is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of 5962-8757203CA is: DIP.
The materials used in the 5962-8757203CA package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The 5962-8757203CA package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
5962-8757203CA amplifier basic information:
5962-8757203CA is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are CERAMIC, DIP-14
5962-8757203CA amplifier core information:
The minimum operating temperature of the 5962-8757203CA is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 20 µA
The nominal supply voltage of 5962-8757203CA is 10 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -10 V. The input offset voltage of 5962-8757203CA is 6000 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the op amp 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of 5962-8757203CA:
5962-8757203CA has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 14
5962-8757203CA amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. 5962-8757203CA is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of 5962-8757203CA is: DIP.
The materials used in the 5962-8757203CA package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The 5962-8757203CA package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | CERAMIC, DIP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 20 µA |
| Maximum input offset voltage | 6000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -16 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -10 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-10 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 10 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-8757203CA | 5962-8757203IA | |
|---|---|---|
| Description | IC COMPARATOR, 6000 uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERAMIC, DIP-14, Comparator | IC COMPARATOR, 6000 uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, 10 PIN, Comparator |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | DIP | BCY |
| package instruction | CERAMIC, DIP-14 | METAL CAN, 10 PIN |
| Contacts | 14 | 10 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 20 µA | 20 µA |
| Maximum input offset voltage | 6000 µV | 6000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 | O-MBCY-W10 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -16 V | -16 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -10 V | -10 V |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | CAN10,.23 |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-10 V | 5,+-10 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| Supply voltage upper limit | 16 V | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 10 V | 10 V |
| surface mount | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 | 1 |