ACT SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16, PLASTIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 4 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 12.5 ns |
| propagation delay (tpd) | 14.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 74ACT253PCQR | 74ACT253FCQR | 74ACT253SCX | 74ACT253SCQR | 74ACT253LCQR | 74AC253SCQR | 74AC253PCQR | 74AC253LCQR | 74AC253FCQR | 74AC253SCX | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | ACT SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 | ACT SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDSO16, SOIC-16 | ACT SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDSO16, SOIC-16 | ACT SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | AC SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDSO16, SOIC-16 | AC SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | AC SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | AC SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 | AC SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDSO16, SOIC-16 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DFP, | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 | QCCN, | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | QCCN, | DFP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | ACT | ACT | ACT | - | ACT | AC | AC | AC | AC | AC |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-GDFP-F16 | R-PDSO-G16 | - | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F16 | R-PDSO-G16 |
| length | 19.305 mm | 9.6645 mm | 9.9 mm | - | 8.89 mm | 9.9 mm | 19.305 mm | 8.89 mm | 9.6645 mm | 9.9 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | - | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of entries | 4 | 4 | 4 | - | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | - | 20 | 16 | 16 | 20 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | - | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DFP | SOP | - | QCCN | SOP | DIP | QCCN | DFP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | SMALL OUTLINE | - | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 14.5 ns | 14.5 ns | 14.5 ns | - | 14.5 ns | 18 ns | 18 ns | 18 ns | 18 ns | 18 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.032 mm | 1.75 mm | - | 1.905 mm | 1.75 mm | 5.08 mm | 1.905 mm | 2.032 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | NO | YES | YES | - | YES | YES | NO | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | GULL WING | - | NO LEAD | GULL WING | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | - | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 6.604 mm | 3.9 mm | - | 8.89 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 6.604 mm | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |