Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 240VDC, Screw Terminal, Side Plain Plunger Actuator, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Honeywell |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Actuator type | SIDE PLAIN PLUNGER |
| Contact (AC) maximum rated R load | 10A@600VAC |
| Maximum contact current (AC) | 10 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 600 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 240 V |
| Manufacturer's serial number | HDLS |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 121 °C |
| Minimum operating temperature | -12 °C |
| seal | EPOXY TERMINAL SEALED; IP65; IP66; IP67 |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH |
| Termination type | SCREW |
| Base Number Matches | 1 |