8-BIT, 34MHz, MICROCONTROLLER, CPGA100
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | PGA, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Has ADC | NO |
| Other features | 8052 CORE; SUPPORTS NON-MULTIPLEXED ADDRESS AND DATA BUSES |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 34 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-CPGA-P100 |
| Number of I/O lines | 34 |
| Number of terminals | 100 |
| PWM channel | NO |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | PGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 34 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 3.3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| Base Number Matches | 1 |