Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 5A, 80V V(RRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Thomson Consumer Electronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.79 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 270 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 5 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 80 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |