IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CDIP28, CERDIP-28, Digital to Analog Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog output voltage | 9.9853 V |
| Minimum analog output voltage | -9.9902 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 |
| Maximum linear error (EL) | 0.0366% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 6 µs |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-9176404MXX | 5962-9176402M3X | 5962-9176401MXX | 5962-9176402MXX | 5962-9176404M3X | 5962-9176403MXX | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CDIP28, CERDIP-28, Digital to Analog Converter | IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CQCC28, HERMETIC SEALED, CERAMIC, LCC-28, Digital to Analog Converter | IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CDIP28, CERDIP-28, Digital to Analog Converter | IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CDIP28, CERDIP-28, Digital to Analog Converter | IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CQCC28, HERMETIC SEALED, CERAMIC, LCC-28, Digital to Analog Converter | IC QUAD, PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 6 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, CDIP28, CERDIP-28, Digital to Analog Converter |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | DIP | DIP | QLCC | DIP |
| package instruction | DIP, | QCCN, | CERDIP-28 | DIP, | QCCN, | DIP, |
| Contacts | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog output voltage | 9.9853 V | 9.9853 V | 9.9853 V | 9.9853 V | 9.9853 V | 9.9853 V |
| Minimum analog output voltage | -9.9902 V | -9.9902 V | -9.9902 V | -9.9902 V | -9.9902 V | -9.9902 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T28 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T28 |
| Maximum linear error (EL) | 0.0366% | 0.0366% | 0.0183% | 0.0366% | 0.0366% | 0.0183% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | DIP | QCCN | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Qualified | Qualified | Qualified | Qualified | Qualified | Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.72 mm | 2.54 mm | 5.72 mm | 5.72 mm | 2.54 mm | 5.72 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 6 µs | 6 µs | 6 µs | 6 µs | 6 µs | 6 µs |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES | NO |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 11.43 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 11.43 mm | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Maker | - | - | ADI | ADI | ADI | ADI |