Round Type
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | ORANGE |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 2.8 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | RED CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 1.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 6.7 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 630 nm |
| Maximum reverse voltage | 3 V |
| shape | CYLINDRICAL |
| size | 4.8 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 150 deg |
| Base Number Matches | 1 |