Power Management IC Development Tools TPS546B20 1PHASE EVALUATION BOARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | N |
| Product | Evaluation Modules |
| Type | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Tool Is For Evaluation Of | TPS543B20RVF |
| Input Voltage | 5 V to 19 V |
| Output Voltage | 0.9 V |
| Output Current | 25 A |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity | 1 |