
SIMPLE SWITCHER 60V, 2A Step-Down Converter with 40uA Iq 8-SO PowerPAD -40 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | HLSOP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Description | TEXAS INSTRUMENTS - LMR16020PDDA - DC/DC CONV, BUCK, 2.5MHZ, HSOIC-8 |
| Other features | ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.8 TO 50V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 60 V |
| Minimum input voltage | 4.3 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 2 A |
| Maximum output voltage | 50 V |
| Minimum output voltage | 1 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HLSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE |
| Maximum seat height | 1.7 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 2500 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
| LMR16020PDDA | LMR16020PEVM | LMR16020 | LMR16020DDA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | SIMPLE SWITCHER 60V, 2A Step-Down Converter with 40uA Iq 8-SO PowerPAD -40 to 125 | Power Management IC Development Tools LMR16020PEVM | LMR16020 SIMPLE SWITCHER 60V, 2A Step-Down Converter with 40uA Iq | LMR16020 SIMPLE SWITCHER® 60V 2A Synchronous Buck Converter |