Gate Drivers Hi Vtg Hi-Side & Lo-Side Gate Dvr
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Gate Drivers |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | WSON-8 |
| Product | Half-Bridge Drivers |
| Number of Drivers | 1 Driver |
| Output Current | 3 A |
| Configuration | Dual, Non-Inverting |
| Rise Time | 8 ns |
| Fall Time | 8 ns |
| Supply Voltage - Max | 18 V |
| Supply Voltage - Min | 9 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Type | Half-Bridge Driver |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Output Voltage | 0.12 V |
| Operating Supply Current | 250 uA |
| Operating Supply Voltage | 9 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.000384 oz |