Display Interface IC 10/12-Bit FPD-Link III SER/DES
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Display Interface IC |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | WQFN-48 |
| Type | Display Interface |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Features | 2:1 input multiplexer, CRC, I2C Config |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Unit Weight | 0.005552 oz |