LDO Voltage Regulators NRND, alternate is LP3982IMM-1.8/NOPB
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| RoHS | N |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | VSSOP-8 |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 0.3 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Polarity | Positive |
| Input Voltage MAX | 6 V |
| Input Voltage MIN | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Load Regulation | 0.002 %/mA |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Dropout Voltage - Max | 0.22 V at 200 mA |
| Voltage Regulation Accuracy | +/- 2 % |
| Ib - Input Bias Current | 90 uA |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Operating Supply Current | 90 uA |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.000649 oz |