Switching Voltage Regulators Y
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-EP-16 |
| Output Voltage | 1.225 V to 70 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Input Voltage MAX | 75 V |
| Topology | Buck |
| Input Voltage MIN | 6 V |
| Switching Frequency | 50 kHz to 500 kHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Type | Inverting, Step Down |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Unit Weight | 0.006737 oz |
| LM5575QMHX-NOPB | LM5575QMH-NOPB | LM5575Q0MH-NOPB | LM5575Q0MHX-NOPB | LM5575QMH/NOPB | LM5575QMHX/NOPB | LM5575Q0MH/NOPB | LM5575Q0MHX/NOPB | LM5575-Q1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Voltage Regulators Y | Switching Voltage Regulators 75V,1.5A Switcher Reg | Switching Voltage Regulators 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator 16-HTSSOP -40 to 125 | Switching Voltage Regulators 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator 16-HTSSOP -40 to 125 | 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator 16-HTSSOP -40 to 125 | 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator 16-HTSSOP -40 to 125 | 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator 16-HTSSOP -40 to 125 | 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator 16-HTSSOP -40 to 125 | LM5575-Q1 75V, 1.5A Step-Down Switching Regulator |
| Type | Inverting, Step Down | Inverting, Step Down | Voltage Converter | Voltage Converter | - | - | - | - | Converter |