Analog to Digital Converters - ADC 22 Bit
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOP-18 |
| Resolution | 22 bit |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Sampling Rate | 6.25 kS/s |
| Input Type | Differential |
| Interface Type | Serial, 2-Wire, 3-Wire, 4-Wire, SPI |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | External, Internal |
| Analog Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Digital Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Packaging | Reel |
| Features | PGA, Internal Reference |
| Height | 2.3 mm |
| Length | 11.55 mm |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Product | Analog to Digital Converters |
| Width | 7.5 mm |
| DNL - Differential Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| INL - Integral Nonlinearity | +/- 0.0015 %FSR |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Operating Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Pd - Power Dissipation | 8.5 mW |
| Factory Pack Quantity | 1000 |