| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | MSOP-8 |
| Supply Voltage - Max | 22 V |
| Output Current per Channel | 53 mA |
| Number of Channels | 2 Channel |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 21 MHz |
| SR - Slew Rate | 12 V/us |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 84 dB to 110 dB |
| Ib - Input Bias Current | 2 uA |
| Vos - Input Offset Voltage | 7 mV |
| Supply Voltage - Min | 2.5 V |
| Operating Supply Current | 1.05 mA |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Shutdown | No Shutdown |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Features | High Cload Drive |
| Height | 0.86 mm |
| Input Type | Rail-to-Rail |
| Length | 3 mm |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product | Operational Amplifiers |
| Supply Type | Single, Dual |
| Width | 3 mm |
| Dual Supply Voltage | +/- 3 V, +/- 5 V, +/- 9 V |
| en - Input Voltage Noise Density | 15 nV/sqrt Hz at 5 V |
| In - Input Noise Current Density | 1 pA/sqrt Hz |
| Maximum Dual Supply Voltage | +/- 11 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | +/- 1.25 V |
| Operating Supply Voltage | 3 V, 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 18 V |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 78 dB |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Vcm - Common Mode Voltage | 2.5 V to 22 V |
| Voltage Gain dB | 84 dB |
| Unit Weight | 0.000935 oz |