Operational Amplifiers - Op Amps Dual Micropower Rail-to-Rail Output Single Supply Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOIC-Narrow-8 |
| Supply Voltage - Max | 10 V |
| Output Current per Channel | 2.1 mA |
| Number of Channels | 2 Channel |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 10 kHz |
| SR - Slew Rate | 0.0041 V/us |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 67 dB to 92 dB |
| Ib - Input Bias Current | 50 fA |
| Vos - Input Offset Voltage | 3 mV |
| Supply Voltage - Min | 2.2 V |
| Operating Supply Current | 950 nA |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Shutdown | No Shutdown |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Features | Decompensated |
| Height | 1.45 mm |
| Input Type | Rail-to-Rail |
| Length | 4.9 mm |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product | Operational Amplifiers |
| Supply Type | Single |
| Width | 3.9 mm |
| en - Input Voltage Noise Density | 170 nV/sqrt Hz |
| In - Input Noise Current Density | 0.0002 pA/sqrt Hz |
| Operating Supply Voltage | 3 V, 5 V, 9 V |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 75 dB |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Voltage Gain dB | 100 dB |
| Unit Weight | 0.006596 oz |