
Automotive Fault Protected CAN Transceiver With Flexible Data-Rate 8-SOIC -55 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| data rate | 2000 Mbps |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.905 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Transceiver quantity | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 110 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Telecom integrated circuit types | ETHERNET TRANSCEIVER |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 3.895 mm |