Switching Voltage Regulators 4A 1MHz Sync Buck Reg
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-EP-16 |
| Output Voltage | 0.8 V to 5 V |
| Output Current | 4 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Input Voltage MAX | 5.5 V |
| Topology | Buck |
| Input Voltage MIN | 2.95 V |
| Switching Frequency | 1000 kHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Type | Step Down |
| Development Kit | LM20154EVAL |
| Load Regulation | 0.08 % |
| Factory Pack Quantity | 92 |
| Unit Weight | 0.006737 oz |
| LM20154MH-NOPB | LM20154MHE-NOPB | LM20154MHX-NOPB | LM20154MHE/NOPB | LM20154MH/NOPB | LM20154MHX/NOPB | LM20154 | LM20154QMH | LM20154QMHX | LM20154QMHE | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Voltage Regulators 4A 1MHz Sync Buck Reg | Switching Voltage Regulators 4A, 1MHz Synchronous Buck Regulator with SYNCOUT 16-HTSSOP -40 to 125 | Switching Voltage Regulators 4A, 1MHz Synchronous Buck Regulator with SYNCOUT 16-HTSSOP -40 to 125 | 4A, 1MHz Synchronous Buck Regulator with SYNCOUT 16-HTSSOP -40 to 125 | 4A, 1MHz Synchronous Buck Regulator with SYNCOUT 16-HTSSOP -40 to 125 | 4A, 1MHz Synchronous Buck Regulator with SYNCOUT 16-HTSSOP -40 to 125 | LM20154 4A, 1MHz Synchronous Buck Regulator with SYNCOUT | IC SWITCHING REGULATOR, Switching Regulator or Controller | IC SWITCHING REGULATOR, Switching Regulator or Controller | IC SWITCHING REGULATOR, Switching Regulator or Controller |
| package instruction | - | - | - | HTSSOP-16 | SSOP, | HTSSOP-16 | - | HTSSOP, | HTSSOP, | HTSSOP, |
| Reach Compliance Code | - | - | - | compliant | compliant | compliant | - | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | - | - | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |