Precision Amplifiers High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Precision Amplifiers |
| RoHS | Details |
| Number of Channels | 1 Channel |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| SR - Slew Rate | 4 V/us |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 100 dB to 130 dB |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Ib - Input Bias Current | 4 pA |
| Vos - Input Offset Voltage | 0.025 mV |
| en - Input Voltage Noise Density | 35 nV/sqrt Hz |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 930 uA |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Shutdown | No Shutdown |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOIC-Narrow-8 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Rail to Rail Amplifier |
| Height | 1.45 mm |
| Input Type | Rail-to-Rail |
| Length | 4.9 mm |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product | Precision Amplifiers |
| Supply Type | Single |
| Width | 3.9 mm |
| In - Input Noise Current Density | 0.15 pA/sqrt Hz |
| Operating Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 120 dB (Typ) |
| Factory Pack Quantity | 95 |
| Voltage Gain dB | 132 dB |
| Unit Weight | 0.006596 oz |
| LMV2011MA-NOPB | LMV2011MFX-NOPB | LMV2011MAX-NOPB | LMV2011MF-NOPB | LMV2011MFX/NOPB | LMV2011MAX/NOPB | LMV2011MA/NOPB | LMV2011MF/NOPB | LMV2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Precision Amplifiers High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 | Precision Amplifiers High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 5-SOT-23 0 to 70 | Precision Amplifiers High Prec RRO Op Amp | Precision Amplifiers Sgl High Prec Rro Op amp | High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 5-SOT-23 0 to 70 | High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 | High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 | High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 5-SOT-23 0 to 70 | LMV2011 High Precision, Rail-to-Rail Output Operational Amplifier |
| Architecture | - | - | - | - | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | CMOS |