Switching Voltage Regulators High-Current SD DC/DC Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | DSBGA-16 |
| Output Voltage | 400 mV to 3.6 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Input Voltage MAX | 5.5 V |
| Topology | Buck |
| Input Voltage MIN | 2.7 V |
| Switching Frequency | 2.7 MHz |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature | + 90 C |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature Range | - 30 C to + 90 C |
| Type | Step Down Converter |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| LM3263TMX-NOPB | LM3263TME-NOPB | LM3263TME/NOPB | LM3263TMX/NOPB | LM3263 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Voltage Regulators High-Current SD DC/DC Converter | Switching Voltage Regulators High-Current SD DC/DC Converter | High-Current Step-Down DC/DC Converter with MIPI® RF Front-End Interface 16-DSBGA -30 to 90 | High-Current Step-Down DC/DC Converter with MIPI® RF Front-End Interface 16-DSBGA -30 to 90 | LM3263 High-Current Step-Down DC/DC Converter with MIPI® RF Front-End Interface |
| Type | Step Down Converter | Step Down Converter | - | - | Converter |