Voltage References Prec Micropower Shunt VRef
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Voltage References |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-23-3 |
| Output Voltage | 1.225 V |
| Initial Accuracy | 0.1 %, 0.2 %, 0.5 % |
| Temperature Coefficient | 150 PPM / C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Description/Function | PRECISION MICROPOWER SHUNT VOLTAGE REFERENCE FOR AUTOMOTIVE APPLICATIONS |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Maximum Output Voltage | 15 V |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.000282 oz |