Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| RoHS | Details |
| Resolution | 14 bit |
| Sampling Rate | 200 MS/s |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Settling Time | 30 ns |
| Interface Type | Parallel |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOIC-28 |
| Packaging | Reel |
| Height | 2.35 mm |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Power Consumption | 170 mW |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Architecture | Current Source |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| SFDR - Spurious Free Dynamic Range | 68 dB |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.025778 oz |
| DAC904U-1K | DAC904E-2K5 | DAC904E-2K5G4 | DAC904U-1KG4 | DAC904E/2K5 | DAC904E/2K5G4 | DAC904U/1KG4 | DAC904U/1K | DAC904 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC | Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC | Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC | Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC | 14-Bit 165-MSPS Digital-to-Analog Converter (DAC) 28-TSSOP -40 to 85 | Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC | Digital to Analog Converters - DAC 14-Bit 165MSPS SpeedPlus DAC | 14-Bit 165-MSPS Digital-to-Analog Converter (DAC) 28-SOIC -40 to 85 | DAC904 14-Bit 165-MSPS Digital-to-Analog Converter (DAC) |
| Architecture | Current Source | Current Source | Current Source | Current Source | - | - | - | - | Current Source |