
Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator 24-VQFN -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | VQFN-24 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Description | Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator |
| JESD-30 code | S-PQCC-N24 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output clock frequency | 100 MHz |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC24,.16SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Master clock/crystal nominal frequency | 33.33 MHz |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Maximum slew rate | 110 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 4 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |
| CDC421A100RGET | CDC421A100 | CDC421A106 | CDC421A125 | CDC421A156 | CDC421A212 | CDC421A250 | CDC421A312 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator 24-VQFN -40 to 85 | CDC421A100 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator | CDC421A106 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator | CDC421A125 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator | CDC421A156 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator | CDC421A212 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator | CDC421A250 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator | CDC421A312 Fully Integrated Fixed Frequency Low-Jitter Crystal Oscillator Clock Generator |
| VCC out(V) | - | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 |
| Input level | - | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS | LVCMOS |
| Number of outputs | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Package Group | - | VQFN|24 | VQFN|24 | VQFN|24 | VQFN|24 | VQFN|24 | VQFN|24 | VQFN|24 |
| Rating | - | Catalog | Catalog | Catalog | Catalog | Catalog | Catalog | Catalog |
| Programmability | - | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A | N/A |
| Operating temperature range(C) | - | -40 to 85 | -40 to 85 | -40 to 85 | -40 to 85 | -40 to 85 | -40 to 85 | -40 to 85 |
| Output frequency(Min)(MHz) | - | 100 | 106.25 | 125 | 156.25 | 212.5 | 250 | 312.5 |
| VCC core(V) | - | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 | 3.3 |
| Output frequency(Max)(MHz) | - | 100 | 106.25 | 125 | 156.25 | 212.5 | 250 | 312.5 |
| Approx. price(US$) | - | 7.00 | 1ku | 7.00 | 1ku | 7.00 | 1ku | 7.00 | 1ku | 7.00 | 1ku | 7.00 | 1ku | 7.00 | 1ku |
| Output level | - | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL |