LED Lighting Drivers 1.6MHz 1A Constant Current Buck Regulator for Powering LEDs 6-SOT-23-THIN -40 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | LED Lighting Drivers |
| RoHS | Details |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSOT |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Features | Enable/Shutdown, Integrated Switch, Thermal Shutdown |
| Height | 0.87 mm |
| Length | 2.97 mm |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Width | 1.65 mm |
| Dimming | PWM |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 15 V |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| LM3405XMKX-NOPB | LM3405XMK-NOPB | LM3405XMKX/NOPB | LM3405 | LM3405AXMY | LM3405AXMK | LM3405AXMKX | LM3405AXMKE | LM3405AXMYX | LM3405-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LED Lighting Drivers 1.6MHz 1A Constant Current Buck Regulator for Powering LEDs 6-SOT-23-THIN -40 to 125 | LED Lighting Drivers 1.6MHZ 1A CONSTANT CURRENT BUCK REG | 1.6MHz 1A Constant Current Buck Regulator for Powering LEDs 6-SOT-23-THIN -40 to 125 | LM3405 1.6MHz 1A Constant Current Buck Regulator for Powering LEDs | SWITCHING REGULATOR, 1900kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, MSOP-8 | 2.8A SWITCHING REGULATOR, 1900kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO6, TSOT-23, 6 PIN | 2.8A SWITCHING REGULATOR, 1900kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO6, TSOT-23, 6 PIN | 2.8A SWITCHING REGULATOR, 1900kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO6, TSOT-23, 6 PIN | SWITCHING REGULATOR, 1900kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, MSOP-8 | FIXED POSITIVE REGULATOR, PSSO3, TO-263 |
| Parts packaging code | - | - | TSOP | - | MSOP | SOT-23 | SOT-23 | SOT-23 | MSOP | D2PAK |
| package instruction | - | - | VSSOP, | - | HTSSOP, | VSSOP, | VSSOP, | VSSOP, | HTSSOP, | TO-263, |
| Contacts | - | - | 6 | - | 8 | 6 | 6 | 6 | 8 | 4 |
| Reach Compliance Code | - | - | compliant | - | unknown | compliant | compliant | not_compliant | unknown | unknown |
| ECCN code | - | - | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maker | - | - | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |