Operational Amplifiers - Op Amps Lo Pwr 130MHz 75mA R-R Output Amp
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-23-5 |
| Supply Voltage - Max | 10 V |
| Output Current per Channel | 75 mA |
| Number of Channels | 1 Channel |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 24 MHz |
| SR - Slew Rate | 135 V/us |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 72 dB to 95 dB |
| Ib - Input Bias Current | 1.6 uA |
| Vos - Input Offset Voltage | 5 mV |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 2.7 mA |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Shutdown | No Shutdown |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifier |
| Input Type | Rail-to-Rail |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product | Operational Amplifiers |
| THD plus Noise | - 62 dBc |
| Topology | Single |
| 0.1 dB Gain Flatness | 12 MHz |
| 3 dB Bandwidth | 130 MHz |
| en - Input Voltage Noise Density | 17 nV/sqrt Hz |
| In - Input Noise Current Density | 0.9 pA/sqrt Hz |
| Ios - Input Offset Current | 20 nA |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 90 dB |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Vcm - Common Mode Voltage | 5.5 V |
| Unit Weight | 0.000222 oz |
| LMH6642QMF-NOPB | LMH6643QMMX-NOPB | LMH6643QMM-NOPB | LMH6642QMFX-NOPB | LMH6643QMMX/NOPB | LMH6643QMM/NOPB | LMH6642QMFX/NOPB | LMH6642QMF/NOPB | LMH6642Q-Q1 | LMH6643Q-Q1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifiers - Op Amps Lo Pwr 130MHz 75mA R-R Output Amp | Operational Amplifiers - Op Amps Low Pwr,130MHz,75mA RRO Amp | Operational Amplifiers - Op Amps Low Pwr,130MHz,75mA RRO Amp | Operational Amplifiers - Op Amps Lo Pwr 130MHz 75mA R-R Output Amp | 130MHz 75mA Rail to Rail Output Amplifier 8-VSSOP -40 to 85 | 130MHz 75mA Rail to Rail Output Amplifier 8-VSSOP -40 to 85 | Low power 130MHz 75mA Rail to Rail Output Amp 5-SOT-23 -40 to 85 | Low power 130MHz 75mA Rail to Rail Output Amp 5-SOT-23 -40 to 85 | LMH6642Q-Q1 Low power 130MHz 75mA Rail to Rail Output Amp | LMH6643Q-Q1 130MHz 75mA Rail to Rail Output Amplifier |
| Architecture | - | - | - | - | Bipolar,Voltage FB | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | Bipolar,Voltage FB | Bipolar,Voltage FB |