Miniature, 1W Isolated Unregulated DC/DC Converters 7-SOP -40 to 100
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Description | Miniature, 1W Isolated Unregulated DC/DC Converters |
| Other features | ALSO -5V OUTPUT AVAILABLE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC UNREGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Certification | UL |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Efficiency (main output) | 85% |
| Maximum input voltage | 5.5 V |
| Minimum input voltage | 4.5 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDMA-G7 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.18 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 2 |
| Number of terminals | 7 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.2 A |
| Maximum output voltage | 5.5 V |
| Minimum output voltage | 4.5 V |
| Nominal output voltage | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Protect | THERMAL |
| Ripple voltage (main output) | 0.007 Vrms |
| Maximum seat height | 5.33 mm |
| surface mount | YES |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum total power output | 1 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| width | 6.605 mm |