| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | VFBGA, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | ALSO OPERATES IN SUPPLY VOLTAGE 2.5 TO 4.5V FOR LDO OPERATION |
| Adjustable threshold | YES |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-XBGA-B20 |
| JESD-609 code | e1 |
| length | 2.46 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.4 A |
| Maximum output voltage | 3.3 V |
| Minimum output voltage | 0.8 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | VFBGA |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 0.675 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| surface mount | YES |
| Maximum switching frequency | 2300 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 1.96 mm |