
SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator 24-SOIC -40 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | CAN ALSO CONFIGURED AS BUCK BOOST REGULATOR |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 60 V |
| Minimum input voltage | 8 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 15.4 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 3.2 A |
| Maximum output voltage | 57 V |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 63 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.5 mm |