
+3.3V LVDS Receiver 24-Bit Flat Panel Display (FPD) Link - 85 MHz 56-TSSOP -10 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | GREEN, LOW PROFILE, PLASTIC, TSSOP-56 |
| Contacts | 56 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Is Samacsys | N |
| Input properties | DIFFERENTIAL |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-644; TIA-644 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G56 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 14 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 56 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP56,.3,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Number of receiver bits | 4 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum slew rate | 135 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Supply voltage 1-max | 3.6 V |
| Mains voltage 1-minute | 3 V |
| Supply voltage1-Nom | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 6.1 mm |
| Base Number Matches | 1 |