
Audio Sub-Sys w/ Dual-Mode Stereo Headphone Mono High Efficiency Loudspkr Amps & Multi-Purpose ADC 49-DSBGA -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | VFBGA, BGA49,7X7,20 |
| Contacts | 49 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Other features | ALSO REQUIRES 1.8V TO 4.5V SUPPLY |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PBGA-B49 |
| JESD-609 code | e2 |
| length | 3.924 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 49 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VFBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA49,7X7,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 1.8,3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.725 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.924 mm |
| LM4935RLX/NOPB | LM4935RLX-NOPB | LM4935RL-NOPB | LM4935RL/NOPB | LM4935 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Audio Sub-Sys w/ Dual-Mode Stereo Headphone Mono High Efficiency Loudspkr Amps & Multi-Purpose ADC 49-DSBGA -40 to 85 | Interface - CODECs Audio Sub-Sys w/ Dual-Mode Stereo Headphone Mono High Efficiency Loudspkr Amps & Multi-Purpose ADC 49-DSBGA -40 to 85 | Interface - CODECs Audio Sub-Sys w/ Dual-Mode Stereo Headphone Mono High Efficiency Loudspkr Amps & Multi-Purpose ADC 49-DSBGA -40 to 85 | Audio Sub-Sys w/ Dual-Mode Stereo Headphone Mono High Efficiency Loudspkr Amps & Multi-Purpose ADC 49-DSBGA -40 to 85 | LM4935 Audio Sub-Sys w/ Dual-Mode Stereo Headphone Mono High Efficiency Loudspkr Amps & Multi-Purpose ADC |