
Video ICs LMH0202 SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 16-TSSOP 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP16,.25 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 5A991.B.1 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| Input properties | DIFFERENTIAL |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 5 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 0.75 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 4.4 mm |
| LMH0202MTX/NOPB | LMH0202MTX-NOPB | LMH0202MT-NOPB | LMH0202MT/NOPB | LMH0202 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Video ICs LMH0202 SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 16-TSSOP 0 to 70 | Video ICs LMH0202 SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 16-TSSOP 0 to 70 | Video ICs LMH0202 SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 16-TSSOP 0 to 70 | LMH0202 SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver 16-TSSOP 0 to 70 | LMH0202 LMH0202 SMPTE 292M / 259M Serial Digital Cable Driver |