| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | D2PAK |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, TO-263, 9 PIN |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Description | 7.5W Mono-BTL or 3.1W Stereo Audio Power Amplifier |
| Nominal bandwidth | 20 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| JESD-30 code | R-PSSO-G9 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10.16 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 9 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Nominal output power | 3.1 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP9H,.5,38 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 |
| power supply | 12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.72 mm |
| Maximum slew rate | 30 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 16 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 9.6 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.97 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 8.69 mm |
| Base Number Matches | 1 |