Analog Comparators High Speed Differential Comparator 10-TO-100 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BCY |
| package instruction | , CAN10,.23 |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.00003 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00003 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -16 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -10 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | TOTEM POLE |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN10,.23 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-10 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 14 ns |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 10 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| LM361H | LM529CH | LM529CN | NE529A | NE529K | SE529K | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Analog Comparators High Speed Differential Comparator 10-TO-100 0 to 70 | Analog Comparators Hi Spd Diff Comptr | Analog Comparators Hi Spd Diff Comptr | Analog Comparators Hi Spd Diff Comptr | Analog Comparators Hi Spd Diff Comptr | Analog Comparators Hi Spd Diff Comptr |
| Brand Name | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BCY | - | DIP | DIP | TO-100 | TO-100 |
| package instruction | , CAN10,.23 | - | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | TO-100, 10 PIN | , CAN10,.23 |
| Contacts | 10 | - | 14 | 14 | 10 | 10 |
| Reach Compliance Code | _compli | - | _compli | _compli | _compli | _compli |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR | - | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 | - | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 | O-MBCY-T10 | O-MBCY-T10 |
| Humidity sensitivity level | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 10 | - | 14 | 14 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | METAL | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN10,.23 | - | DIP14,.3 | DIP14,.3 | CAN10,.23 | CAN10,.23 |
| Package shape | ROUND | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | - | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-10 V | - | 5,+-10 V | 5,+-10 V | 5,+-10 V | 5,+-10 V |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | WIRE | - | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | - | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM361H/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | High Speed Differential Comparator 10-TO-100 0 to 70 |
| LM161F/883C | Rochester Electronics | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, 14ns Response Time, BIPolar, PDFP14, FP-14 |
| NE529K | Signetics | Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY10, |
| NE527K | Signetics | Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY10, |
| LM261H | Texas Instruments(德州仪器) | COMPARATOR, 3000uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, TO-100, 10 PIN |
| LM161H | National Semiconductor(TI ) | IC COMPARATOR, 3000 uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, TO-100, 10 PIN, Comparator |
| LM161H/883B | Texas Instruments(德州仪器) | COMPARATOR, 3000uV OFFSET-MAX, MBCY10, METAL CAN, TO-100, 10 PIN |
| SE529K | Signetics | Comparator, 1 Func, 6000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY10, |
| AS161C014/XT | Micross | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, 14ns Response Time, BIPolar, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 |
| NE529H | NXP(恩智浦) | IC COMPARATOR, 10000 uV OFFSET-MAX, MBCY10, HERMETIC SEALED, METAL CAN, TO-5, 10 PIN, Comparator |
| AS161T010/MIL | Micross | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, 14ns Response Time, BIPolar, MBCY10, METAL CAN, 10 PIN |
| AS161T010/XT | Micross | Comparator, 1 Func, 3000uV Offset-Max, 14ns Response Time, BIPolar, MBCY10, METAL CAN, 10 PIN |
| SE529K883B | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | COMPARATOR, 6000uV OFFSET-MAX, MBCY10, HERMETIC SEALED, METAL CAN, TO-5, 10 PIN |