
Power Management IC Development Tools LMZ14201 EVAL BOARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | Details |
| Product | Evaluation Boards |
| Type | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Tool Is For Evaluation Of | LMZ14201 |
| Input Voltage | 6 V to 42 V |
| Output Voltage | 0.8 V to 6 V |
| Description/Function | The SIMPLE SWITCHER power module evaluation board is optimized for peak performance and increased flexibility |
| Dimensions | 77 mm x 43.3 mm |
| Output Current | 3 A |
| Maximum Operating Temperature | + 80 C |
| Factory Pack Quantity | 1 |