
8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-WSON -40 to 105
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SON |
| package instruction | WSON-10 |
| Contacts | 10 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Maximum analog output voltage | 5.5 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | S-PDSO-N10 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1953% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVSON |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC10,.11,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 2.5 MHz |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum stabilization time | 4.5 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 3 µs |
| Maximum slew rate | 0.41 mA |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DAC082S085CISD/NOPB | DAC082S085CISDX-NOPB | DAC082S085CIMM-NOPB | DAC082S085CISD-NOPB | DAC082S085CIMMX-NOPB | DAC082S085CISDX/NOPB | DAC082S085CIMMX/NOPB | DAC082S085 | DAC082S085CSID | DAC082S085CSIDX | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-WSON -40 to 105 | Digital to Analog Converters - DAC 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-WSON -40 to 105 | Digital to Analog Converters - DAC 8B MICRO PWR DUAL DAC | Digital to Analog Converters - DAC 8B Micro Pwr DUAL DAC | Digital to Analog Converters - DAC Y | 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-WSON -40 to 105 | 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output 10-VSSOP -40 to 105 | DAC082S085 8-Bit Micro Power DUAL Digital-to-Analog Converter with Rail-to-Rail Output | SERIAL INPUT LOADING, 3us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, DSO10, LLP-10 | SERIAL INPUT LOADING, 3us SETTLING TIME, 8-BIT DAC, DSO10, LLP-10 |