40 AMP 45 VOLTS SCHOTTKY RECTIFIER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SSDI |
| package instruction | O-MBFM-P2 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.5 V |
| JEDEC-95 code | TO-3 |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 600 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 40 A |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 45 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |