General Purpose Inductor, 0.033uH, 5%, 1 Element, Alumina-Core, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fastron |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | ALUMINA |
| DC Resistance | 0.18 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.033 µH |
| Inductor Applications | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 40 |
| Maximum rated current | 0.7 A |
| self resonant frequency | 2300 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | SINGLE SIDE |
| Test frequency | 250 MHz |
| Tolerance | 5% |
| Base Number Matches | 1 |