EE PLD, 30ns, CMOS, CQCC28, LCC-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Lattice |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCN, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| maximum clock frequency | 22.2 MHz |
| JESD-30 code | S-CQCC-N28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 11.43 mm |
| Dedicated input times | 10 |
| Number of I/O lines | 8 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Programmable logic type | EE PLD |
| propagation delay | 30 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 11.43 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-89840013A | GAL20V8A-20QD/883 | GAL20V8A-20QR/883 | GAL20V8A-30LD/883 | GAL20V8A-30LR/883 | GAL20V8A-25QD/883 | GAL20V8A-25QR/883 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | EE PLD, 30ns, CMOS, CQCC28, LCC-28 | EE PLD, 20ns, PAL-Type, CMOS, CDIP24, 0.300 INCH, CERDIP-24 | EE PLD, 20ns, PAL-Type, CMOS, CQCC28, LCC-28 | EE PLD, 30ns, PAL-Type, CMOS, CDIP24, 0.300 INCH, CERDIP-24 | EE PLD, 30ns, PAL-Type, CMOS, CQCC28, LCC-28 | EE PLD, 25ns, PAL-Type, CMOS, CDIP24, 0.300 INCH, CERDIP-24 | EE PLD, 25ns, PAL-Type, CMOS, CQCC28, LCC-28 |
| Parts packaging code | QLCC | DIP | QLCC | DIP | QLCC | DIP | QLCC |
| package instruction | QCCN, | 0.300 INCH, CERDIP-24 | LCC-28 | 0.300 INCH, CERDIP-24 | LCC-28 | DIP, DIP24,.3 | LCC-28 |
| Contacts | 28 | 24 | 28 | 24 | 28 | 24 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| maximum clock frequency | 22.2 MHz | 33.3 MHz | 33.3 MHz | 22.2 MHz | 22.2 MHz | 28.5 MHz | 28.5 MHz |
| JESD-30 code | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T24 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T24 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T24 | S-CQCC-N28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 11.43 mm | 31.877 mm | 11.43 mm | 31.877 mm | 11.43 mm | 31.877 mm | 11.43 mm |
| Dedicated input times | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of I/O lines | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 28 | 24 | 28 | 24 | 28 | 24 | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| organize | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O | 10 DEDICATED INPUTS, 8 I/O |
| Output function | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | DIP | QCCN | DIP | QCCN | DIP | QCCN |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Programmable logic type | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD |
| propagation delay | 30 ns | 20 ns | 20 ns | 30 ns | 30 ns | 25 ns | 25 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.905 mm | 5.08 mm | 1.905 mm | 5.08 mm | 1.905 mm | 5.08 mm | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | NO | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn85Pb15) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD |
| width | 11.43 mm | 7.62 mm | 11.43 mm | 7.62 mm | 11.43 mm | 7.62 mm | 11.43 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Architecture | - | PAL-TYPE | PAL-TYPE | PAL-TYPE | PAL-TYPE | PAL-TYPE | PAL-TYPE |
| Number of entries | - | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Output times | - | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of product terms | - | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Encapsulate equivalent code | - | DIP24,.3 | LCC28,.45SQ | DIP24,.3 | LCC28,.45SQ | DIP24,.3 | LCC28,.45SQ |
| power supply | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Filter level | - | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |